PCPočítač TabTablet SmartSmartfón
Zjednodušené zobrazenie
Tmavý režim
English  Русский  Deutsch  Español  Čeština  Polski 
E-mail:

SK:
Domov

Šach


Volám sa Vladimír Slávik, narodil som sa v roku 1977 v Prešov, Slovensko, (fotky), kde aj aktuálne žijem. Šach som sa naučil hrať, keď som mal 5 rokov. Najlepšie je začať so šachom v 4 alebo 5 rokoch, ale nikdy nie je neskoro. Aj keby ste už boli na dochôdku, stále môžete začať so šachom.

Načo je šach dobrý?
Šach je logická hra, ktorá rozvíja logické myslenie. Pomáha sa rýchlo a správne rozhodovať. Zlepšuje pamäť a precvičuje mozgové bunky. Učí nás prijímať nielen výhry, ale aj šachové prehry.

Čo je šach?
Šach je spoločenská hra pre 2 hráčov. Existujú aj verzie pre 3 alebo 4 hráčov, ale tými sa nebudeme zaoberať. Biely hráč má 16 bielych figúrok a čierny má 16 čiernych figúrok. Každý hráč má 8 pešiakov, 2 veže, 2 jazdcov, 2 strelcov, 1 dámu a 1 kráľa. Šach sa hrá na šachovnici so 64 políčkami, teda 8 stĺpcami a 8 riadkami. Políčka sú striedavo biele a čierne, teda máme 32 bielych a 32 čiernych políčok. Každá figúrka sa može pohybovať po šachovnici iným spôsobom. Figúrky majú nasledovnú hodnotu: pešiak - 1 bod, jazdec - 3 body, strelec - 3 body, kráľ - 4 body, veža - 5 bodov, dáma - 9 bodov.

Cieľ hry - mat (výhra)
Cieľom v šachu je dať súperovi mat. Je to stav, keď je súperov kráľ ohrozovaný Vašou figúrkou a súper nemá žiadny možný ťah, aby sa vyhol ohrozeniu kráľa.

Pôvod šachu
Predpokladá sa, že šach pochádza z Indie zo 6. storočia alebo aj skôr. Hra bola odvodená z indickej hry čaturanga. Moderný šach vznikol koncom 15. storočia v Španielsku. Šach je jedna z najpopulárnejších spoločenských hier vo svete. Môžu ju hrať hráči rôznych vekových skupín, je to kráľovská hra.

Súťažný šach
V mnohých štátoch je šach považovaný za šport. Súťažný šach sa delí na 3 kategórie podľa času na partiu.
Štandardný šach - čas 1 hodina alebo vyšší pre každého hráča.
Rýchly (rapid) šach - čas vyšší ako 10 minút a nižší ako 1 hodina pre každého hráča.
Bleskový šach - čas 10 minút alebo nižší pre každého hráča.

Poznáme 2 druhy súťaží - súťaže jednotlivcov a družstiev.
Sútaže sa organizujú aj pre žiakov základných škôl a juniorov.
Súťaže môžu byť mestské, krajské, národné a medzinárodné.
Najväčšie súťaže sú majstrovstvá sveta a šachová olympiáda.

Referencie


Matus Matúš (22): Šach som hrával už od detstva a myslel som si, že som v ňom celkom dobrý. Zúčastňoval som sa šachových turnajov od základnej školy a na každom turnaji som vyhral niektoré zápasy. Vďaka Vladimírovi som si zlepšil otvorenia a koncovky, naučil robiť korektné výmeny, viac plánovať svoje ťahy a odhadnúť tie súperove. Jeho prístup je trpezlivý, no profesionálny.Podmienky používania Kontakt


Copyright © 2023 Vladimír Slávik