PC
Počítač
Tab
Tablet
Smart
Smartfón
ENG
Anglicky
English
RUS
Rusky
Русский
CZE
Česky
Čeština
QR
Slovensko
Fs F T in YT
P Sledovať I VK
SK  Ste tu.  Domov  >  Turizmus  >  Turistické začiatky

Turistické začiatky

Denné a nočné túry v lese


Turistika je vynikajúca športová aktivita. Pozostáva z chôdze v prírodnom prostredí a má pozitívny vplyv na fyzickú a psychickú kondíciu. Napomáha v boji s nadváhou a vysokým krvným tlakom. Čas strávený v lese výrazne znižuje hladinu stresu v tele a pomáha nám načerpať pozitívnu energiu do ďalších dní.

Zoberte si funkčný mobilný telefón (plne nabitý s dostatočným kreditom + roaming) a dostatočné množstvo vody (1 liter a viac). Môžete tiež potrebovať niektoré z nasledovných vecí. Nerozbitné športové okuliare, energetické potraviny, čelovku + ručné LED svietidlo + náhradné batérie, hygienické a zdravotné potreby. Odporúčam nepremokavé nohavice. Turistická alebo trailová obuv je nevyhnutná.

Oblečte si termo oblečenie. Do ruksaku si zoberte ďalšie vrstvy oblečenia + náhradné oblečenie (ponožky, spodky, tielko, mikiny, vetrovku, pršiplášť). Môžete tiež potrebovať POISTENIE DO HÔR, kompas, mapy, GPS, lekárničku, izotermickú fóliu, termosku, reflexnú vestu, reflexné náramky, šál, čiapku, rukavice, chodecké mačky, snežnice, atď.

V lese sa správajte slušne a usporiadane. Na turistike zdravíme aj cudzím ľuďom. Ak na našej turistickej trase nebude kôš na odpadky, neodhodíme ich v lese, ale prinesieme ich späť so sebou. V lese sa nepribližujeme k divým zvieratám, lebo ak sa cítia ohrozené, môžu na nás zaútočiť. Zvlášť si dávajte pozor na medvede, diviaky a hady.

Pri nízkych teplotách sú niektoré turistické trasy zľadovatelé s hĺbkou snehu pol metra alebo aj viac. Najhoršie podmienky sú: extrémne počasie, silný vietor so snehom, teploty od -10 do -30 ºC (od 14 do -22 ºF), alebo aj menej.
Turistika na slnku pri teplote v tieni vyššej ako 25 ºC (77 ºF) môže byť pre niektorých ľudí nebezpečná.
Niektoré časti terénu môžu byť rozmočené alebo pokryté vodou. Výnimočne je potrebné plytké potoky aj prebrodiť.

Turistické mapy ZADARMO pre Váš mobil a tablet


Android
Slovensko
Turistická mapa Slovenska
iOS

Česko
Turistická mapa Česka
iOS

Rakúsko
Turistická mapa Rakúska
iOS

Švajčiarsko
Turistická mapa Švajčiarska
iOS

Turistické mapy ZADARMO pre Váš iPhone a iPad


Zjednodušené zobrazenie Tmavý režim
Prístupom na webové stránky vla.sk vyjadrujete Váš súhlas s dodržiavaním podmienok používania.
Podmienky používania  |  Mapa stránok
Copyright © 2007-2021 Vladimír Slávik