PCPočítač TabTablet SmartSmartfón
Zjednodušené zobrazenie
Tmavý režim
English  Русский  Deutsch  Español  Čeština  Polski 
E-mail:

Domov > Fyzika > Viazané fotóny

Viazané fotóny - fyzikálny experiment


28. február 2007  | 
V roku 2001 mi David A Chalmers prezentoval experiment s miznúcim svetlom. Dovoľte mi predstaviť môj vlastný experiment. Pozoroval som modrú LED diódu s využitím techniky rozpoznania 3D objektov. UPOZORNENIE - Neskúšajte tento experiment sami, pretože LED dióda môže vážne poškodiť Váš zrak. LED - Zdravie a bezpečnosť - Wikipedia

Výsledky experimentu: Fotóny sa stávali viditeľnými a neviditeľnými v rovnako dlhých intervaloch. Videl som asi 36 fotónov krúžiacich okolo LED diódy. Na obrázku je označený pohyb, kde sa každý fotón objavil (dráha modrej farby) a zmizol (dráha červenej farby).

Nedokázal som rozpoznať, či mali fotóny tvar dokonalej gule, ale pohybovali sa okolo LED diódy podobne ako elektróny. Dráhu pohybu každého fotónu som videl úplne zreteľne. Priemer fotónu pozorovaného touto metódou bol okolo 1,5 mm. Pohyb každého fotónu vytvoril 1 elipsu. Každý fotón urobil jednu otáčku asi za 1 sekundu. Každý fotón sa 2x stratil a 2x objavil úplne presne na tej istej pozícii počas každej otáčky.

Pozoroval som 3D objekt vytvorený pohybom fotónov, kde každý fotón vytvoril jeho 2 strany. Približne 36 pozorovaných fotónov vytvorilo objekt s asi 72 stranami (podobal sa na guľu). Ako sa pozorovacia vzdialenosť od zdroja LED svetla menila, priemer gule sa menil tiež. Čím bližšie som bol, tým som videl menšiu a tmavšiu guľu. Čím som bol ďalej, tým som videl väčšiu a svetlejšiu guľu. Veľkosť fotónov sa nezmenila počas zmeny pozorovacej vzdialenosti objektu gule.

Fotón, ktorý sa pohybuje sa stáva viditeľným a neviditeľným presne ako "1" a "0".
_________
_________
_________
_________

Zo vzdialenosti okolo 0,5 metra som videl okolo 50 mm veľkú tmavo modrú guľu. Zo vzdialenosti okolo 1,0 metra som videl okolo 100 mm veľkú modrú guľu. Zo vzdialenosti okolo 1,5 metra som videl okolo 150 mm veľkú svetlo modrú guľu.

Viazané fotóny



Podmienky používania Kontakt


Copyright © 2023 Vladimír Slávik